Näyttelyt
30.11.2019
Forssan museon joulukalenteri 2019
Forssan museon sähköinen joulukalenteri vuonna 2019 etenee kohti joulua 1960-luvun forssalaiskuosien ja PMK:n mainosten ryydittämänä. Sukella kanssamme ihanaan joulunodotukseen väririkkaiden päivän kuosien ja hauskojen mainosten myötä!
http://www.forssanmuseo.fi/joulukalenteri/


Kirjavan kankaan kaupunki
Museon perusnäyttely Kirjavan kankaan kaupunki kertoo elämästä Forssassa ja sitä ympäröivällä maaseudulla 1800-luvulta 1970-luvulle.
Tarina alkaa ajasta, jolloin Jokioisten ja Wiksbergin mahtikartanoiden välissä oli vain joukko kyläpahasia. Vuonna 1838 Jokioisten kartanon verkatehtaan johtajaksi saatiin ruotsalainen Axel Wahren, tekstiilisuvun jälkikasvua, Euroopasta oppinsa saanut värjärimestari. Verkatehdas alkoi taas menestyä, mutta Wahren halusi enemmän. Vuonna 1847 hän perusti Kuhalankosken partaalle Kehräämön, joka sai nimekseen Forssa. Kehräämön ympärille alkoi kasvaa tehdaskylä, josta tuli kauppala ja myöhemmin kaupunki.
Kehräämö sai rinnalleen kutomon, lankavärjäämön ja kangaspainon. 1900-luvulle tultaessa Forssa oli Suomen johtavia teollisuuspaikkakuntia, jonka markkinavalttina oli painettu puuvillakangas. Kylästä tuli kauppala. Vuonna 1934 Forssa-yhtiö ja Finlayson yhtyivät, kutomonalue sai katoilleen komeat Finlayson-kyltit, ja Finlayson sai itselleen kangaspainon, jonka yhteydessä alettiin myös suunnitella kangasmalleja.
Menestyvän teollisuuden ohella kauppalassa eli vahvana myös kotiseutuaate, jonka innoittamana perustettiin Lounais-Hämeen Kotiseutu- ja Museoyhdistys v. 1923. Hankkeen takana oli nuori Esko Aaltonen - opettaja, historioitsija ja Forssan Lehden perustaja. Aaltosen tovereineen perustaman museoyhdistyksen kokoelmille perustuu tämä näyttely.
1960-luvulla kauppalasta tuli kaupunki. Tekstiilitehtaan lisäksi kaupunkiin saatiin toinen mahtava tehdas. Humppilan poika Armas Puolimatka perusti kaupunkiin Rakennusvalmisteen, valmistamaan betonielementtitaloja Suomeen ja Neuvostoliittoon. Näyttely ulottuu Rakennusvalmisteen myötä 1990-luvulle.
Historian virstanpylväiden ja teollisuuslaitosten jyhkeiden seinien suojissa ihmisistä ja heidän elämästään rakentui kaupungin todellisuus. Siitä kertoo Kirjavan kankaan kaupunki.

GALLERIA MOLETTI 2019
15.1. - 3.2. Maria Mäki: Somnia. Valokuvia
5.2. - 3.3. Tiina Poutanen: Lähdesuojaotukset ja onnelliset ihmiset. Maalauksia
5.3. - 31.3. Noora Ylipieti: Toisia palveleva rakkaus. Maalauksia
2.4. - 28.4. Pasi-Mikael Huovinen: Sammumaton liekki. Ikoneita
2.5. - 12.5. Forssan Lasten ja nuorten kuvataidekoulun lopputyönäyttely
15.5. - 16.6. Tiina Karhu, Aet Ollisaar, Tuiti Paju: Tekoälytön. Tekstiiliä
18.6. - 14.7. Hanna Järvenpää: Tekstiiliä ja valokuvaa
16.7. - 10.8. Kristina Seppänen: Raggirl and Flying Rockinghorse
13.8. - 1.9. Päivi Keski-Pomppu: Mirage. Koruja
3.9. - 29.9. Leena Illukka, Silja Puranen, Virpi Vesanen-Laukkanen: Nyrjähdys, venähdys, murtuma. Tilateoksia, tekstiiliä
1.10. - 27.10. Lotta Leka: Autere. Grafiikkaa
29.10. - 24.11. Outi Silfvenius: Väreellä osa 2
26.11. - 5.1.2020 Rykkeri
Kiinnsotuitko museon galleriasta näyttelytilana. Lue lisää täältä!

GALLERIA MOLETTI 2020
8.1. – 2.2. Sari Kettunen: Tekstiilitaidetta
4.2. – 23.2. Anna Ellmén: Veistoksia
25.2. - 15.3. Mirja Marsch: Kirjottuja maalauksia
17.3. - 29.3. Aino-Maija Laaksonen & Sonja Lehikoinen: Tekstiilitaidetta ja kuosisuunnittelua
31.3. - 12.4. FAI Media-alan opiskelijoiden lopputyönäyttely
15.4. - 26.4. Forssan kuvataidekoulun lopputyönäyttely
28.4. - 10.5. FAI Keramiikka-artesaanien lopputyönäyttely
12.5. - 7.6. Heidi Piippo: Veistoksia
9.6. - 5.7. Merja Keskinen: Tekstiilitaidetta
7.7. - 2.8. Päivi Vaarula: Tekstiilitaidetta
4.8. - 30.8. Annimari Taivalsaari ja Eija Korpi: Valokuva- ja tekstiilitaidetta
1.9. – 27.9. Lars Rebers: Valokuvataidetta
29.9. - 25.10. Karoliina Arvilommi: Huovutustaidetta
27.10. - 22.11. Heli Huotala: Maalauksia
1.12. - 3.1.2021 Ulpu Riikonen: Rakennetut veistokset
5.1. - 31.1.2021 Markus Suhonen: Maalauksia
Kuva: Näyttelystä Noora Ylipieti - Toisia palveleva rakkaus, 2019.
Kiinnsotuitko museon galleriasta näyttelytilana. Lue lisää täältä!
Näyttelyt muualla
TEKSTIILIMUSEO TYYKI
sijaitsee Kehräämöalueen reunalla Kuhalankosken partaalta, vuonna 1873 rakennetussa valimossa. Museossa on kehräämön, kutomon ja viimeistämön historiallisia koneita ja niiden seurana on esitelty tekstiiliarkistoa.
Valitettavasti Tekstiilimuseo Tyyki on suljettu toistaiseksi. Käymme läpi museon kokoelmia, ja tekstiilimuseo palvelee tällä hetkellä esineistön käsittely-, valokuvaus- ja säilytystilana. Mutta ei hätää: teollinen tekstiiliperintö vuosilta 1847-2009 on Forssan aarre, ja tulevaisuudessa museo tulee jälleen esittelemään Forssan mittavaa tekstiiliarkistoa.
RONTTISMÄEN TEHTAALAISMUSEO
Idyllisen Kalliomäen 2. linjalla sijaitseva Ronttismäen tehtaalaismuseo esittelee kolme asuinrakennusta ja ulkorakennuksen esimerkkinä tehtaalaisten asuinoloista 1870-luvulta 1930-luvulle. Tehtaalaismuseo on avoinna kesäisin ja muulloin tilauksesta. Kesäisin museoalueella on yhteislaulua ja muita pieniä tapahtumia.
Avoinna kesä-elokuussa. Keväisin ja syksyisin tilauksesta.
Verkkonäyttelyt
Katukylteissä lukee Kutomonalue. Nuori polvi kutsuu aluetta Kutomoksi, vanhempi väki tuntee sen Viksbergin puolena. Joillekin alueen nimi on Finlaysonalue. Wiksbergin puuvillakutomo aloitti täällä toimintansa vuonna 1855, kahdeksan vuotta Forssan kehräämön perustamisen jälken. Vuonna 1859 kehräämö ja kutomo yhdistettiin Forssan Osake Yhtiöksi.
Forssan museo valmisti verkkonäyttelyn Kutomonalueen menneisyydestä ja nykyisyydestä. Tervetuloa!
Kutomo elää -verkkonäyttely »